انواع نقاشی اکریلیک و نکات مهم در مورد آن

انواع نقاشی اکریلیک

نقاشی اکریلیک با استفاده از رنگ هایی انجام می گیرد که بر پایه رزین ساخته می شوند. در ترکیب این رزین ها از پلیمریزاسیون اسید اکریلیک یا متاکریلیک اسید استفاده می شود. به طور کلی می توان گفت که رنگ  اکریلیک به دو قسم پایه آب و پایه حلال تقسیم می شود. این نوع رنگ در ابتدا صرفاً برای استفاده در اتومبیل مورد استفاده قرار می گرفت. اما در حال حاضر با توجه به سازگاری که با محیط زیست دارد، استفاده از آن در موارد متعددی صورت می گیرد. پس می توان رنگ اکریلیک را جایگزینی برای رنگ های روغنی در نظر گرفت. انواع نقاشی با رنگ اکریلیک به شرح زیر می باشد:

 • نقاشی اکریلیک برای نمای ساختمان
 • نقاشی هنری با رنگ اکریلیک
 • نقاشی اکریلیک با رنگ ترافیکی برای بزرگراه و خیابان
 • نقاشی اکریلیک تزئینی داخل ساختمان
 • نقاشی اکریلیک با رنگ مخصوص استخر
 • نقاشی اکریلیک بر روی پارچه
 • نقاشی اکریلیک بر روی چوب
 • نقاشی اکریلیک بر روی شیشه

در ادامه به بررسی، توضیح و آموزش نقاشی با رنگ اکریلیک بر روی سطوح مختلف خواهیم پرداخت.

تکنیک های مورد استفاده برای نقاشی با رنگ اکریلیک متنوع بوده و به طور خاص با ویژگی های این سبک گره خورده است. بنابراین قبل از شروع کار، داشتن پیش زمینه ای از این تکنیک ها مفید خواهد بود. اکریلیک دارای خواص آبرنگ و رنگ روغن است و مانند رنگ آبرنگ، یک ماده محلول در آب به شمار می آید. با این حال، بر خلاف آبرنگ، در هنگام خشک شدن، در برابر آب مقاوم می شود. نتیجه نهایی نقاشی اکریلیک بر روی بوم، بسته به متغیرهای مختلف، می تواند بسیار متفاوت باشد.

تکنیک های نقاشی اکریلیک

نقاشی با رنگ اکریلیک روی کاغذ

رنگ اکریلیک یک گزینه مناسب برای نقاشی است و مزایای متعددی دارد. احتمالاً با خود فکر کرده اید: آیا می توانید از کاغذ برای نقاشی اکریلیک استفاده کنید؟ خبر خوب این است که می توانید از آن بر روی سطوح مختلف استفاده کنید، که شما را از ایده سنتی نقاشی روی بوم رها می کند. رنگ اکریلیک روی کاغذ نیز فوق العاده عمل می کند. همچنین یک رنگ بسیار متنوع است، زیرا می توانید با آن جلوه های مختلفی ایجاد کنید که مثلاً شبیه رنگ روغن یا آبرنگ باشد. برای این کار می توانید از تکنیک های نقاشی با رنگ اکریلیک مانند رقیق کردن با آب یا مخلوط کردن با سایر مواد استفاده کنید.

نقاشی اکریلیک مدرن یکی از جدیدترین سبک های هنری است. بسیاری از نقاشان برای ایجاد آثار هنری خود از رنگ های اکریلیک استفاده می کنند. زیرا این رنگ ها دارای انواع و اقسام متعددی بوده و دست نقاش را برای ساخت اثر باز می گذارد. در زیر نمونه هایی از نقاشی با رنگ اکریلیک مدرن آورده شده است.

نقاشی اکریلیک مدرن

چرا از کاغذ برای نقاشی اکریلیک استفاده کنیم؟

وقتی صحبت از نقاشی اکریلیک می شود، گزینه های مختلفی وجود دارد، از جمله کاغذ، چوب و بوم. سوال این است که چرا باید نقاشی با رنگ اکریلیک روی کاغذ را به جای گزینه های دیگر انتخاب کنید؟ در زیر لیستی از مزایا و معایب استفاده از کاغذ برای نقاشی اکریلیک را آورده ایم.

مزایای نقاشی اکریلیک روی کاغذ

 • کاغذ نسبتا ارزان است
 • حمل و نقل و سفر با آن آسان است
 • برای مبتدیان مناسب تر است
 • قاب شدن آسان

معایب نقاشی اکریلیک روی کاغذ

 • کاغذ سنگین، می تواند گران تر باشد .
 •  استفاده از کاغذ اشتباه می تواند به نقاشی اکریلیک شما آسیب برساند.

لوازم برای نقاشی اکریلیک

اگر می‌خواهید نقاشی اکریلیک را شروع کنید، در اینجا تمام لوازم مورد نیازتان را می توانید پیدا کنید. از رنگ گرفته تا قلمو و بوم، این مطلب همه موارد را پوشش می دهد. لوازم ذکر شده در زیر، همگی برای نقاشی با رنگ اکریلیک ضروری هستند. این بدان معنی است که شما واقعاً نباید با رنگ اکریلیک نقاشی کنید، مگر اینکه همه این لوازم نقاشی اکریلیک را در اختیار داشته باشید.

رنگ اکریلیک

اگر می خواهید به نقاشی اکریلیک بپردازید، تهیه رنگ اکریلیک ضروری است. رنگ های اکریلیک در لوله ها و شیشه های مختلفی عرضه می شوند. رنگ های اکریلیک را می توانید به صورت تکی یا در ست های مخصوص نقاشی اکریلیک خریداری کنید. هنگام انتخاب رنگ نقاشی اکریلیک، باید مواردی مانند کیفیت، رنگ، ماندگاری، ویسکوزیته، لوله یا شیشه، زمان خشک شدن و برند را در نظر بگیرید.

شیشه یا فنجان آب

رنگ های اکریلیک خیلی سریع خشک می شوند. بنابراین باید به طور مداوم قلم مو را در حین نقاشی اکریلیک در یک شیشه یا فنجان آب فرو کنید تا هم موها و هم رنگ مرطوب بماند. توصیه می‌شود از یک شیشه یا فنجان شفاف استفاده کنید، زیرا به شما امکان می‌دهد، ببینید چقدر از آب تمیز یا کثیف است. وقتی آب خیلی کدر شد، آن را با آب تازه و تمیز جایگزین کنید. حتما شیشه یا فنجانی را انتخاب کنید که محکم باشد و به راحتی واژگون نشود.

قلم موی نقاشی با رنگ اکریلیک

در حین نقاشی با رنگ اکریلیک، قلموها بهترین دوستان شما خواهند بود. سعی کنید از قلمو با کیفیت بالا و متریال عالی استفاده کنید. زیرا استفاده از قلموی نامرغوب می تواند به نقاشی اکریلیک شما آسیب زده و همچنین باعث می شود که عمر کوتاهی داشته باشد.

صابون برای قلم مو

هنگامی که مراحل انجام نقاشی اکریلیک به پایان رسید، ضروری است که قلمو های خود را به طور کامل با آب و صابون بشویید. صابون های ویژه ای وجود دارد که به طور خاص برای تمیز کردن و حالت دادن به قلمو ساخته شده اند. اگر قلمو خاصی ندارید، از صابون معمولی استفاده کنید.

پالت سطحی است که رنگ ها را روی آن مخلوط می کنید. انواع مختلفی از پالت ها برای استفاده با اکریلیک موجود است که می توانید از آن ها استفاده نمایید.

دستمال کاغذی
ریزش رنگ و لکه در حین نقاشی اکریلیک امری اجتناب ناپذیر است، بنابراین داشتن چند پارچه یا دستمال کاغذی ضروری است. آن ها نه تنها برای مواقع اضطراری مفید هستند، بلکه برای پاک کردن آب اضافی از قلمو شما نیز ضروری خواهند بود. همچنین برای پاک کردن قلمو پس از تغییر رنگ در حین نقاشی با رنگ اکریلیک، به آن ها نیاز خواهید داشت. در نهایت، آن ها به خشک شدن قلموهای شما پس از تمیز کردن، کمک می کنند. پس حتما چند دستمال یا دستمال کاغذی در نزدیکیتان داشته باشید!

طرفداران نقاشی با رنگ اکریلیک می گویند که این رنگ مزایایی دارد که آن را از رنگ روغن و آبرنگ متمایز می کند. از یک طرف، اکریلیک ها دائمی هستند و مانند روغن با گذر زمان، زرد نمی شوند. رنگ آمیزی آثار با اکریلیک به سرعت خشک می شود و مدت زمان مخلوط کردن و دستکاری رنگ را کاهش می دهد. می توان از آن به عنوان یک سبک نقاشی سنتی استفاده کرد. همچنین با مواد دیگر به خوبی همراه می شود و برای جفت شدن با مواد ترکیبی، کلاژ و حتی ایربراش ایده آل است. در ادامه به بررسی جنبه های مختلف نقاشی با رنگ اکریلیک خواهیم پرداخت.

طبیعتا برای نقاشی با رنگ اکریلیک باید از وسایل متعددی استفاده نمود که هرکدام نیاز به هزینه ی جداگانه دارند. ولی احتمالا مهم ترین هزینه ای که باید بپردازید، برای خرید رنگ اکریلیک است. قیمت رنگ نقاشی اکریلیک با توجه به نوع رنگ و ساختار آن، متفاوت خواهد بود. به طور کلی، هرچه رزین بیشتری در رنگ به کار رفته باشد، قیمت آن بالاتر خواهد بود. پس لازم است پیش از خرید رنگ، به شکلی دقیق نوع آن را مشخص کرده و سپس برای استعلام قیمت با کارشناسان مجموعه تماس حاصل نمایید.

بوم / چوب / کاغذ و غیره

محبوب ترین سطح برای نقاشی اکریلیک، بوم بوده که در اندازه های مختلف موجود است. یک جایگزین فوق‌العاده، پنل‌ های چوبی هستند که با کیفیت بالایی که دارند، محبوبیت آن ها روز به روز افزایش می‌یابد. شما همچنین می توانید روی کاغذ بسیار ضخیم نقاشی کنید، اما باید حداقل 300 پوندی باشد وگرنه کاغذ خراب می شود.

جعبه رنگ نقاشی اکریلیک

پالت سطحی است که رنگ ها را روی آن مخلوط می کنید. انواع مختلفی از پالت ها برای استفاده با اکریلیک موجود است که می توانید از آن ها استفاده نمایید.

لاک زدن

وقتی نقاشی اکریلیک خود را تمام کردید، وقت آن است که به آن لاک بزنید. لاک زدن روی نقاشی اکریلیک بسیار مهم است. زیرا یک لایه حفاظتی ضروری را اضافه می کند و به اتصال شیمیایی رنگ به بوم کمک خواهد کرد. لاک اکریلیک در مدل های مات، ساتن و براق عرضه می شود.

تکنیک نقاشی با رنگ اکریلیک

نکته مهم در مورد نقاشی اکریلیک این است که بر خلاف آبرنگ، نیازی به بوم تخصصی ندارد. رنگ اکریلیک را می توان در اکثر سطوح استفاده کرد و معمولاً روی کاغذ، پارچه و همچنین بوم استفاده می شود. از آزمایش سطوح مختلف و تکنیک های نقاشی با رنگ اکریلیک نترسید. ما چند تکنیک آسان نقاشی اکریلیک را برای تازه واردان و هنرمندان باتجربه گرد هم آورده ایم.

برس خشک: به سادگی با یک برس خشک، رنگ را روی بوم خود بمالید. اگر می خواهید در نقاشی با رنگ اکریلیک رنگی با تعداد رنگدانه بالا و لبه های خشن و خش دار داشته باشید، این تکنیک عالی است.

شستشو: شستشو، رنگ های اکریلیک شما را شفاف تر می کند. این تکنیک از نقاشی آبرنگ گرفته شده است. فقط لازم است کمی آب به رنگ های خود برای نقاشی اکریلیک اضافه کنید و این روش را تست کنید.

استیپلینگ: استیپلینگ تکنیکی است که در ابتدا توسط گولیو کامپاگنولا برای چاپ، در اوایل دهه 1500 استفاده شد. برای ایجاد این جلوه در نقاشی با رنگ اکریلیک، سر قلموی خود را با حرکات تکراری بر روی سطح بمالید. می توانید از استیپلینگ برای جداسازی تک تک رنگدانه ها استفاده کنید. استیپلینگ شبیه به پوینتیلیسم است که دقیق تر اجرا می شود.

ریختن رنگ: اجرای این تکنیک خارق العاده ساده است و به شما امکان می دهد آثار خیره کننده ای از هنر انتزاعی را در نقاشی با رنگ اکریلیک ایجاد کنید. رنگ‌هایی را که می‌خواهید استفاده کنید، انتخاب کرده و آن‌ ها را به ‌صورت جداگانه با هم مخلوط کنید. بعد از این مرحله، دو گزینه دارید:
1. می توانید رنگ های نقاشی اکریلیک خود را به صورت جداگانه روی بوم بریزید.
2. می توانید تمام رنگ ها را در ظرفی بریزید، سپس بوم را روی آن قرار دهید.

قبل از انجام ترکیب بندی های پیچیده مانند منظره ها و پرتره ها، با موضوعات ساده مانند طبیعت بی جان نقاشی با رنگ اکریلیک را شروع کنید. برای انتخاب موضوع، شهود خود را دنبال کنید. در اینجا چند ترفند برای شروع آورده شده است:
• با قانون یک سوم بوم خود را افقی و عمودی، به سه ردیف مساوی تقسیم کنید. سپس عناصر مهم تصویر را در نزدیکی آن خطوط قرار دهید: یک تکنیک ساده اما موثر!
• انتخاب فرمت “منظره” (مستطیل افقی)، نمایی گسترده را برای نقاشی اکریلیک ایجاد می کند. “پرتره” (مستطیل عمودی)، احساس صمیمیت می دهد. پانوراما (مستطیل بسیار گسترده)، نمای بازتری را ایجاد می کند و وقتی به شکل مربع باشد، چشم را به مرکز تصویر می کشاند.
• شما گزینه های زیادی برای کادر بندی نقاشی اکریلیک دارید. طرح‌های اولیه را بکشید تا بتوانید در مورد گزینه‌های مختلف اطلاعاتی کسب کنید (زاویه باز و…). اجزای تصویر می توانند بزرگتر یا کوچکتر باشند، اما باید شامل اطلاعات کلیدی تصویر و سایه های ایجاد شده باشند.

فروشگاه رنگ کامپیوتری نیوکالر

در فروشگاه نیوکالر تولید بیس سفید کارخانه کاملا با استاندارهای CPS colour مطابقت دارد و دستگاه, خمیر و نرم افزار تهیه شده این شرکت متعلق به CPS colour بوده در نتیجه رنگ کامپیوتری تولیدی مغایرتی با هم ندارند. کاتولوگ های موجود در این شرکت شامل کاتالوگ های بین المللی حدودد 20.000 فام رنگی می باشد که در محل شرکت در اختیار مشتریان گرامی قرار می گیرد تا رنگ داخل ساختمان مورد نظر خود را انتخاب نمایند. فروشندگان فروشگاه ، مشتریان را در مورد نحوه اجرا, انتخاب رنگ و تاثیر نور در انتخابشان راهنمایی می نمایند. فروشگاه رنگ کامپیوتری خیابان شریعتی, پلاک 623, شعبه مرکزی شرکت نیو کالر می باشد. شعب دیگر این فروشگاه در شرق, غرب و جنوب شرقی تهران و همچنین شهرستان های دیگر آماده خدمات رسانیی به هم وطنان گرامی می باشد.

وقتی صحبت از نقاشی اکریلیک می شود، گزینه های مختلفی وجود دارد، از جمله کاغذ، چوب و بوم.

 • کاغذ نسبتا ارزان است
 • حمل و نقل و سفر با آن آسان است
 • برای مبتدیان مناسب تر است
 • قاب شدن آسان
© کپی رایت ۱۴۰۳ - کلیه حقوق برای نیوکالر محفوظ می‌باشد