رنگ هنری چیست؟

رنگ و هنر های تصویری همواره در کنار هم بوده اند. می توان رنگ  را عنصری اصلی برای کار هنرمندان نقاش دانست که می توانند تخیلات, واقعیتها و ایده های ذهنی خود را توسط آن ارائه دهند. بجز گرایش نقاشی در همه گرایشهای هنر های تجسمی رنگ به عنوان عنصر اصلی مورد توجه است. برای یک نقاش اطلاع از رنگ هنری به عنوان یک عامل خلق اثر هنری لازم است. در واقع رنگی را هنری می نامند که بتوان به واسطه آن، بسیاری از فعالیت های هنری را انجام داد. حتی اگر این اطلاع چندان علمی نباشد, دانستن مطالبی پیرامون طبیعت نور, ترکیب رنگ ها و رابطه میان آنها برای هنرمند ضروری است.

کاربرد رنگ هنری

استفاده از هر رنگ، بسته به کاربردی که دارد، متفاوت می باشد. برای مثال، زمانی که رنگ هنری ساختمانی را خریداری کردید، می توانید به وسیله آن بخش های مختلف یک ساختمان را رنگ آمیزی کنید. بسیاری از افراد برای ایجاد تفاوت در بخشی از منزل یا اتاق خود، رنگ ساختمانی را در وزن و اندازه کمتری خریداری می کنند.
می توانید با استفاده از انواع رنگ نقاشی، جلوه ای متفاوت در محیط اطراف خود ایجاد کنید. با این حال، کاربرد رنگ هنری، محدود به این موارد نمی شود. در ادامه به کاربردهای مختلفی که این محصول دارد اشاره خواهیم کرد:

از قدیم برای خلق تصاویر نقاشی و یا رنگ آمیزی دست ساز های سفالی, چوبی و… از دو دسته کلی رنگ روغنی و رنگ حلال آب استفاده می شده است. تنها رنگی که به عنوان رنگ حلال آب مورد استفاده قرار می گرفت آبرنگ ها بودند که ماندگاری کمی داشتند ولی امروزه دسته رنگ های جدیدی عرضه می شود که به کار هنری ماندگاری بیشتری می بخشد. فروشگاه نیوکالر دو دسته رنگهای مادر و رنگهای متالیک را در تمام نمایندگی ها و عامل های فروش خود در اندازه های کوچک (200گرمی, 150گرمی, 260گرمی) و بزرگ (1کیلو, 4 کیلو, 10کیلو, 20کیلو) عرضه  می نماید که برای کار بر روی کاغذ, پارچه, سفال و چوب جهت کارهای هنری و خطاطی مورد استفاده قرار می گیرد. این رنگ هنری برای طرحهای هنری بر روی سطوح گچی, سیمانی, بتنی و… نیز قابل اجرا می باشند.

فروشگاه رنگ هنری نیوکالر

رنگ کردن بوم نقاشی

اصلی ترین کاربردی که می توان از رنگ هنری انتظار داشت، استفاده بر روی بوم نقاشی است. امروزه سبک های متفاوتی از نقاشی پدید آمده است و اصلی ترین آن، رنگ کردن روی تابلوهای بوم است. اگر به یک نمایشگاه نقاشی هنری رفته باشید، وجود تابلوهای بوم متفاوتی را در آنجا مشاهده خواهید کرد که به وسیله انواع رنگ نقاشی رنگ آمیزی شده اند.

رنگ کردن دور قاب عکس

استفاده از رنگ هنری برای رنگ آمیزی اطراف قاب عکس، بسیار متداول است. در مراکز فروش قاب، می توانید به کارگیری این رنگ ها را به وضوح مشاهده کنید. شما می توانید در خانه نیز برای انجام فعالیت های هنری، رنگ هنری را برای رنگ آمیزی قاب عکس استفاده کنید.

رنگ کردن سفال و تخم مرغ های رنگی

برخی از رنگ هنری برای رنگ کردن سفال استفاده می کنند. رنگ روغنی جلوه بیشتری بر روی سفال دارد. برای همین اغلب فعالیت های سفالگری، با کمک رنگ هنری صورت می گیرد.

رنگ کردن نرده و درب فرفورژه

برای اینکه بتوانید درب و نرده فرفورژه را به خوبی رنگ آمیزی کنید، باید از رنگ هنری استفاده نمایید.

انواع رنگ هنری اکریلیک

از مشخصه های رنگ اکریلیک این است که زود خشک می شوند و به همین دلیل نقاش می تواند لایه های پی درپی را بدون اینکه رنگ ها با هم تداخل پیدا کنند اجرا نماید. دیوارنگاران “کلز” یکی از اولین هنرمندانی بودند که از این رنگ ها به دلیل عمر طولانی آن استفاده کردند. انواع مختلفی از رنگ اکریلیک در بازار موجود می باشد از قبیل رنگ ها تیوبی, قوطی, بطری های لاستیکی و بطری های کوچک جوهر که این رنگ ها با غلظت های متفاوتی عرضه می گردد. می توان رنگ اکریلیک را با آب رقیق نموده و از آن مانند آبرنگ و رنگ هنری استفاده نمود. توجه داشته باشید استفاده بیش از حد از آب باعث شکستن شدن پیوند پلیمری رنگ و در نتیجه پایین آمدن کیفیت آن می شود. اگر رنگی با حالت بسیار رقیق نیاز دارید رنگ اکریلیک را بیشتر بصورت جوهر تهیه نمایید.

رنگ کردن بوم نقاشی

اصلی ترین کاربردی که می توان از رنگ هنری انتظار داشت، استفاده بر روی بوم نقاشی است. امروزه سبک های متفاوتی از نقاشی پدید آمده است و اصلی ترین آن، رنگ کردن روی تابلوهای بوم است. اگر به یک نمایشگاه نقاشی هنری رفته باشید، وجود تابلوهای بوم متفاوتی را در آنجا مشاهده خواهید کرد که به وسیله انواع رنگ نقاشی رنگ آمیزی شده اند.

به طور کلی رنگ داخل ساختمان را می‎توان به دو دسته کلی تقسیم کرد: رنگ‎های پایه آب و رنگ های روغنی. بسته به برند سازنده یا ویژگی های رنگ داخل ساختمان، می‎توانید آن ها را با نام های خاصی پیدا کنید. در ادامه این مطلب، به بیان بهترین نمونه های رنگ مناسب برای داخل خانه می پردازیم. بنابراین چنانچه شما نیز مایل به افزایش آگاهی خود در این زمینه هستید، می‎توانید ما را تا پایان مقاله همراهی کنید.
رنگ آمیزی به وسیله رنگ های روغنی: این نمونه از رنگ آمیزی داخلی برای سطوحی که در معرض هوا قرار دارند، بسیار ایده آل است. این نوع رنگ داخل ساختمان، ماندگاری بیشتری دارد و در برابر آب و هوای نامساعد مانند رطوبت یا نور خورشید مقاومت می کند. اگر می خواهید به دیوارهای داخلی ساختمان خود جلوه خاصی بدهید، بهتر است استفاده از رنگ روغنی را فراموش نکنید. مواد خاصی مانند مواد ضد‎کپک و ضد‎رطوبت در این رنگ‎ها وجود دارند که برای جلوگیری از ظاهر‎شدن قارچ روی دیوارهای شما عالی هستند. با استفاده از این نوع رنگ آمیزی، شما می توانید بدون هیچ مشکلی دیوارها را بشویید.
رنگ آمیزی به وسیله رنگ های مبتنی بر آب: رنگ آمیزی داخلی به وسیله رنگ های مبتنی بر آب، یکی دیگر از رایج ترین راه های رنگ آمیزی است. این رنگ ها نیز بسیار کاربردی هستند؛ زیرا به سرعت خشک می شوند و برای فضای داخلی ایده آل هستند. برخلاف رنگ هایی که پایه روغنی دارند، انواع پلاستیکی رنگ داخل ساختمان مقاومت کمتری داشته و به راحتی تمیز نمی‌شوند. به همین دلیل لازم است این نوع رنگ آمیزی داخلی را برای محیط هایی که تماس کمتری با آلودگی دارند استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیش‎تر درباره نحوه استفاده از رنگ داخل ساختمان و انواع گوناگون آن، می‎توانید از سایر مقالات و مطالب کمک بگیرید.

انواع رنگ آمیزی داخلی ساختمان

رنگ درجه یک هنری چیست؟

امروزه تنوع این محصولات بسیار زیاد است و به علت افزایش علاقه عموم مردم به هنر، تولید کشوری انواع رنگ افزایش بیشتری پیدا کرده است. رنگ درجه یک هنری بر پایه آب است و هنرمندان مختلف برای نقاشی روی بوم، از همین رنگ استفاده می کنند.
البته باید خاطر نشان کرد که غلظت رنگ هنری ، بیشتر از رنگ های معمولی است. ممکن است مشاهده کرده باشید که رنگ روغنی به شکل تیوپی و با قیمت گزافی فروخته می شود. در واقع گاهی اوقات برخی سودجویان رنگ نیوکالر را به شکل سطلی خریداری کرده و با قرار دادن در تیوپ های کوچک، با قیمت گزافی به فروش می رسانند. برای اینکه به این سودجویان بر نخورید، بهتر است که رنگ را مستقیما از شرکت نیوکالر خریداری کنید.
بسیاری از لوازم  نقاشی از جمله رنگ هنری در دو نوع تولید می شوند: کیفیت حرفه‌ای یا کیفیت متوسط. نسخه حرفه ای رنگ بهترین کیفیت را داشته، نسبت به نسخه متوسط تنوع رنگ بیشتری دارد و رنگدانه ها پس از اعمال بهتر و اشباع تر به نظر می رسند.
پس چرا به جای رنگ متوسط از رنگ های درجه یک حرفه ای استفاده نمی کنید؟ یک دلیل بزرگ قیمت آن است، زیرا انواع رنگ هنری حرفه ای گران تر از رنگ های معمولی هستند. اگر تازه شروع کرده‌اید و نمی‌دانید که می‌خواهید فعالیت های هنری را ادامه دهید یا خیر، خرید رنگ های معمولی ایده خوبی است. هنگامی که فعالیت های هنری خود را گسترش دادید، می توانید رنگ با کیفیت حرفه ای بخرید.

رنگ هنری ساخته شده توسط دستگاه “تینت” همگی می توانند به عنوان رنگ هنری بر روی چوب, سفال, آجر, گچ, سیمان و پارچه و… مورد استفاده قرار گیرند و در صورتیکه حجم کار بالا باشد برای مصرف کنندگان به صرفه تر است که رنگ ها را در وزن های بالا تهیه نمایند ولی درصورت احتیاج به رنگ ها یی با وزن پایین تر می توانند 12 “رنگ مادر” این شرکت را در اندازه 200 گرمی تهیه نمایند. به علاوه رنگ های صدفی این شرکت نیز در 12 رنگ قابل عرضه به مشتریان گرامی می باشد.قابل توجه هنرمندان حرفه ای: برخی عرضه کنندگان رنگ های تولیدی این شرکت را در ظروف بزرگ خریداری نموده و با برند متفاوت و قیمت بالاتر به صورت تیوب یا ظروف 500 گرمی به بازار عرضه می کنند.

آنچه در زمان خرید رنگ هنریاکریلیک باید مورد توجه قرار بگیرد بسته بندی غیرقابل نفوذ آن است. برای اینکه مطمئن شویم که رنگ تهیه شده خشک نمی شود.برای خرید و کار کردن با رنگ اکریلیک در نقاشی دقت داشته باشید که رنگ اکریلیک پس از خشک شدن تیره تر می گردد که لازم است رنگی که مورد استفاده قرار می دهید کمی روشن تر باشد که پس از خشک شدن به رنگ مورد نظرتان برسد. البته اگر شما کاتالوگ رنگ را در اختیار داشته باشید می دانید که کد رنگ مورد نظرتان پس از خشک شد به چه رنگی در می آید. ولی اگر خودتان رنگ را ترکیب می کنید باید این مورد را لحاظ نمایید. در هنگام خرید, ازخریداری رنگی که “دو فاز” (جدا شدن پیگمنت از رزین که نشان بی کیفیتی رنگ است) گردیده, خودداری نمایید.

رنگ مرغوب رنگی است که به هیج عنوان دو فاز (جدا شدن پیگمنت از رزین) نمی گردد و با وجود بسته بندی مطمئن هرگز خشک نمی شود. همانطور که بیان شد رنگ ساختمانی و اکریلیک به دلیل امکان استفاده بر روی انواع سطوح چوبی, کاغذی و طول عمر, کیفیت چسبندگی و عدم آلودگی شیمیایی برای صنایع دستی و کلاژ قابل استفاده است. از دید هنرمندان تنوع رنگی, انعطاف پذیری, نفوذ ناپذیری در برابر آب, دوام, تمیز بودن و بافت های مختلف این رنگ ها, ویژگی هایی است که رنگ اکریلیک را محبوب کرده است.

رنگ هنری نیوکالر

در دکوراسیون منزل علاوه بر مبلمان, از رنگ دیوارها نیز برای دکوربندی فضا استفاده می شود. طراحان به تناسب فضا از یک یا چند رنگ بر روی دیوارها و سقف استفاده می کنند. جدیدا طراحان, هنر خوشنویسی را به عنوان دیوارپوش فضاهای داخلی و خارجی مورد استفاده قرار می دهند. یعنی به جای استفاده از تابلوهای خوشنویسی از تمام سطح دیوار برای ترسیم متن یا شعر خود توسط رنگ استفاده می نمایند. اگر در کار خوشنویسی به هنر نقاشی هم علاقمند هستید “نقاشی-خط” پیشنهاد می شود. این آثار زیبا و چشمگیر می توانند تنها با ترکیب رنگ ها و خطوط, تابلو های جذابی بیافرینند. رنگ های هنری نیوکالر امکان تحقق این هنر بر روی دیوارهای داخلی و خارجی ساختمان را با استفاده از رنـگ هنری به شما می دهد.

فروشگاه رنگ کامپیوتری نیوکالر

رنگ در طبیعت همیشه به نور وابسته است، و مفهوم رنگ هنری این است که: اشیا قسمتی از نوری که بر آنها تابیده شده است را بازتاب کند و قسمتی دیگر را جذب کند. رنگ هنری معمولا دارای بافت متفاوت با رنگهای معمولی است و بیشتربصورت متالیک میباشد و برای کارهای لوکس و پتینه کاربرد بیشتری دارند، هرچند رنگ هنری اکریلیک نیز مصارف همیشگی خود را دارد و در بازار رنگ ارائه میشود. نقاشی ساختمان با رنگ هنری بیشتر جنبه تزئینی دارد و اغلب قسمتی از دیوارهارا با رنگ هنری رنگ آمیزی میکنند نه کل ساختمان را، قیمت رنگ هنری به فاکتورهای مختلفی چون متراژ کار و سختی کار وسطحی که رنگ باید روی آن اجرا شود و … بستگی دارد.

رنگ مرغوب رنگی است که به هیج عنوان دو فاز (جدا شدن پیگمنت از رزین) نمی گردد و با وجود بسته بندی مطمئن هرگز خشک نمی شود.

از مشخصه های رنگ اکریلیک این است که زود خشک می شوند و به همین دلیل نقاش می تواند لایه های پی درپی را بدون اینکه رنگ ها با هم تداخل پیدا کنند اجرا نماید.

© کپی رایت ۱۴۰۳ - کلیه حقوق برای نیوکالر محفوظ می‌باشد