رنگ نانو

رنگ نانو ساختمان نوعی رنگ پیشرفته است که با استفاده از فناوری نانو با ذرات بسیار ریزی به اندازه نانومتر تولید می شود. این رنگ ها ویژگی‌های خاصی مانند مقاومت بالا، ضد آب بودن، ضد خوردگی و خود تمیز شوندگی داشته و به همین دلیل در نما و داخل ساختمان کاربرد گسترده ای پیدا کرده است. نورنگ پوشش تولیدکننده انواع رنگ نانو داخل و نما، استخر، پشت بام و غیره در طیف گسترده ای از رنگ بندی بوده و محصولات خود را با کیفیت بالا و تضمین شده ارائه می دهد.

رنگ نانو ساختمان چیست؟

یکی از جدیدترین فناوری های به کار رفته در صنعت تولید رنگ، استفاده از ذرات نانو است که تاثیر چشمگیری در بالا بردن کیفیت آنها دارد. در رنگ های نانو ترکیبات مختلفی از جمله نانو ذرات سیلیکا، نانوذرات تیتانیوم دی‌اکسید، نانوذرات نقره، و نانوذرات اکسید روی استفاده می شود. این نانوذرات به دلیل خواص فیزیکی و شیمیایی منحصر به فرد خود، به بهبود ویژگی‌های رنگ‌ها کمک می‌کنند. 

به عنوان مثال، نانوذرات تیتانیوم دی‌اکسید می‌تواند مقاومت رنگ در برابر اشعه UV را افزایش دهد و از زرد شدن آن در طول زمان جلوگیری کند. نانوذرات نقره نیز به دلیل خواص ضد باکتریایی خود، می‌توانند به حفظ بهداشت و تمیزی سطوح کمک کند.

ترکیبات به کار رفته در رنگ های نانو متفاوت بوده و بر همین اساس ویژگی های خاصی دارند. اما در حالت کلی می توان گفت خاصیت ضد قارچ و کپک، ماندگاری بالا، عایق سازی سطوح در برابر نم و رطوبت، خود ترمیم شوندگی و … از مهم ترین دلایل استقبال از این نوع رنگ ها در ساختمان سازی و سایر صنایع شده است.

مزایا استفاده از رنگ نانو

به کار بردن ذرات نانو در این رنگ ها چند ویژگی مهم را در آنها بوجود می آورد که عبارتند از:

مقاومت بالا در برابر عوامل محیطی

رنگ‌های نانو به دلیل داشتن نانو ذرات در برابر عوامل محیطی مانند رطوبت، حرارت، و اشعه UV مقاومت بیشتری دارند. این ویژگی‌ها باعث می‌شود که رنگ‌ها طول عمر بیشتری داشته و نیاز به تعمیر و نگهداری کمتری داشته باشند.

خودتمیزشوندگی

یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد رنگ‌ های نانو نما و داخل، خاصیت خودتمیزشوندگی آن‌ها است. این خاصیت به دلیل وجود نانوذرات خاصی است که باعث کاهش چسبندگی آلودگی‌ها به سطح رنگ می‌شوند و با شستشوهای طبیعی مانند باران، آلودگی‌ها را از سطوح جدا می‌شوند.

عایق حرارتی و صوتی

رنگ‌های نانو می‌توانند به عنوان عایق حرارتی و صوتی نیز عمل کنند. این رنگ‌ها با کاهش انتقال حرارت و صوت از دیوارها، می‌توانند به بهبود کارایی انرژی ساختمان کمک کنند و هزینه‌های گرمایش و سرمایش را کاهش دهند.

عایق رطوبتی

از مهم ترین ویژگی های این رنگ نانو نما و داخل می توان به عایق سازی سطوح در برابر نم و رطوبت اشاره کرد. بافت رنگ به گونه ایست که ذرات آب و رطوبت قادر به عبور از آن نبوده و به همین دلیل برای عایق سازی استخر و پشت بام ها می توان از آن استفاده کرد.

ضد باکتری و ضد قارچ

نانوذرات نقره موجود در برخی از رنگ‌های نانو دارای خاصیت ضد باکتری و ضد قارچ هستند. این ویژگی می‌تواند به حفظ بهداشت محیط‌های داخلی کمک کرده و از رشد میکروب‌ها و قارچ‌ها جلوگیری کند. آنتی باکتریال بودن رنگ یکی از ویژگی های مهم در انتخاب رنگ برای بیمارستان و فضاهای درمانی به شمار می رود.

بدون بو

با توجه به اینکه رنگ نانو ساختمان نیاز به حلال نفتی ندارد و با آب رقیق می شود، به همین دلیل کاملا بدون بو است. نبود بوی بد در این رنگ باعث می شود در فضای بسته براحتی بتوان آن را اجرا نمود و از بروز سردرد و بیماری های آلرژیک در امان بود.

سازگار با محیط زیست

در چند سال اخیر سازگاری رنگ ها با محیط زیست به شدت اهمیت پیدا کرده و تا حد امکان از مواد شیمیایی مضر و تجدیدناپذیر در آنها استفاده نمی شود. خوشبختانه رنگ های نانوی ساختمان این ویژگی را دارا بوده و به محیط زیست آسیب وارد نمی کند.

خاصیت چسبندگی و کشسانی بالا

استفاده از نانوذرات در فرمولاسیون رنگ تاثیر زیادی بر بالا رفتن خاصیت چسبندگی و قدرت کشسانی آنها داشته است. به طوریکه به آسانی روی سطوح گچی، سیمانی، چوب و بتن و غیره اجرا شده و از روی آنها به مرور جدا نشده و پوسته پوسته نمی شود. علاوه براین، اگر سطح ناهموار باشد، به دلیل خاصیت کشسانی بالای رنگ، احتمال ترک خوردگی آنها بسیار پایین است که در نهایت به بالا رفتن طول عمر رنگ منتهی می شود.

خاصیت ترمیم شوندگی

در برخی از انواع رنگ نانو نما ساختمان و سایر رنگ های زیرمجموعه آن کپسول های بسیار ریز وجود دارد که منجر به قابلیت ترمیم شوندگی آنها می شود. بعد از آسیب به رنگ روی سطح، کپسول ها فعال شده و از این طریق بخش آسیب دیده ترمیم می شود.

اجرای آسان و سریع

استفاده از آب برای رقیق سازی و نوع مواد به کار رفته در این رنگ ها سرعت خشک شدن آنها را به 4 ساعت کاهش داده است. به همین دلیل در یک شبانه روز چند لایه از این رنگ را می توانید روی سطوح مورد نظر اجرا کنید. علاوه براین، با ابزارهای مختلف از جمله غلطک براحتی این رنگ ها قابل اجرا هستند و پیچیدگی خاصی در زمان اجرا  ندارند.

موارد استفاده از رنگ نانو

با توجه به ویژگی های فوق، از این رنگ ها در مکان های مختلفی می توان استفاده کرد که برخی از آنها عبارتند از:

رنگ نانو نما ساختمان

یکی از اصلی ترین کاربردهای رنگ نانو نما ساختمان، رنگ آمیزی نمای بیرونی ساختمان در مناطق دارای آب و هوایی خشک، معتدل و مرطوب است. با توجه به اینکه این رنگ ها مقاومت بالایی در برابر نوسان شدید دما و افزایش و کاهش ناگهانی آن دارند، لذا باعث تخریب پوشش نما و پوسته پوسته شدن آن نمی شود.

از دیگر دلایل استفاده از این رنگ برای نمای بیرون، عایق بودن در برابر رطوبت و حرارت است. با اجرای چند لایه از این رنگ می توان از نفوذ نم و رطوبت به سطح دیوارها و هدر رفت انرژی جلوگیری کرد.

رنگ نانو داخل ساختمان

مقاومت بالا در برابر رطوبت، تنوع رنگ زیاد و زیبایی و ماندگاری آن باعث شده است تا این نوع رنگ داخل ساختمان هم کاربرد ویژه ای داشته باشد. علاوه بر سرویس بهداشتی و حمام می توان برای سایر بخش های داخل ساختمان از قبیل آشپزخانه، اتاق خواب و اتاق های کار و غیره نیز از این رنگ ها استفاده کرد.

رنگ استخر

از اصلی ترین موارد کاربرد رنگ نانو می توان به استفاده از آن برای رنگ آمیزی استخر اشاره کرد. رنگ استخر باید در برابر نم و رطوبت عایق بوده و تا حد امکان ضد قارچ و کپک باشد. نانوذرات این ویژگی را در این رنگ ها ایجاد کرده و از نشت آب به سطوح اطراف و رشد قارچ و کپک در کف و جداره های استخر جلوگیری می کند.

بیمارستان‌ و مراکز بهداشتی

در رنگ هایی که نانوذرات نقره به کار می رود، خاصیت آنتی باکتریال ایجاد شده و گزینه مناسبی برای رنگ آمیزی بیمارستان ها و مراکز درمانی هستند. این رنگ ها باکتری ها را از بین برده و به راحتی ضدعفونی و تمیز می شوند و از شیوع بیماری جلوگیری می کنند.

رنگ آمیزی مراکز اداری و کاری

در محیط های اداری و کاری به دلیل تردد زیاد افراد سطوح رنگ آمیزی شده در معرض آلودگی های مختلف میکروبی و باکتریالی قرار دارند که با استفاده از رنگ های نانو می توان این مخاطرات را به طور کامل بر طرف نمود.

رنگ نانو پشت بام

یکی دیگر از موارد کاربرد این رنگ ها، رنگ آمیزی پشت بام برای جلوگیری از نفوذ نم و رطوبت و هدر رفت انرژی است. با اجرای این رنگ ها روی پشت بام می توان سطح را در برابر نم ، رطوبت باران و برف عایق کرد. علاوه براین، رنگ عایق بوده و حرارت بین بیرون و درون ساختمان تبادل نشده و مصرف انرژی تا حد زیادی کاهش پیدا می کند.

انواع رنگ نانو 

رنگ های نانو بر اساس نوع نانو ذرات های به کار رفته در آنها با هم تفاوت دارند و بر همین اساس ویژگی های آنها متفاوت خواهد بود. برخی از این رنگ ها عبارتند از:

رنگ نانو ضد آب

رنگ نانو ضد آب حاوی نانوذراتی است که به سطح رنگ خواص آب‌گریزی می‌بخشند. این نوع رنگ‌ها از نفوذ آب به داخل سطح جلوگیری کرده و مقاومت ساختمان در برابر رطوبت را افزایش می‌دهند. این ویژگی به ویژه در مناطق با رطوبت بالا یا برای سطوحی که به طور مداوم در معرض آب هستند، بسیار مفید است.

رنگ نانو خودتمیزشونده

رنگ نانو خودتمیزشونده دارای نانوذراتی است که خاصیت خودتمیزشوندگی به رنگ می‌بخشند. این رنگ‌ها با کاهش چسبندگی آلودگی‌ها به سطح رنگ، باعث می‌شوند گرد و غبار به راحتی با آب یا باران از سطح جدا شوند. این ویژگی می‌تواند نیاز به شستشوی مداوم سطوح را کاهش دهد و هزینه‌های نگهداری را پایین بیاورد.

رنگ نانو ضد باکتری

این رنگ حاوی نانوذراتی مانند نانوذرات نقره است که خواص ضد باکتریایی دارند. این رنگ‌ها از رشد باکتری‌ها و میکروب‌ها روی سطح جلوگیری می‌کنند و به حفظ بهداشت محیط کمک می‌کنند. این نوع رنگ‌ها به خصوص در بیمارستان‌ها، مراکز بهداشتی و صنایع غذایی کاربرد دارند.

رنگ نانو عایق حرارتی

نانوذرات به کار رفته در این رنگ ها باعث می شوند انتقال حرارت از طریق سطوح را کاهش دهند و به حفظ دمای مناسب داخل ساختمان کمک کنند. این ویژگی می‌تواند باعث کاهش مصرف انرژی برای گرمایش و سرمایش ساختمان شود.

رنگ نانو ضد خوردگی

این نوع رنگ‌ها در برابر مواد خورنده مقاومت بالایی داشته و می‌توانند عمر مفید سازه‌های فلزی را افزایش دهند و از تخریب آن‌ها در اثر عوامل محیطی مانند رطوبت و مواد شیمیایی جلوگیری کنند. این رنگ‌ها برای استفاده در سازه‌های فلزی و صنعتی مناسب هستند.

رنگ نانو الکترومغناطیسی

رنگ نانو الکترومغناطیسی حاوی نانوذراتی است که می‌توانند اشعه‌های الکترومغناطیسی را جذب یا دفع کنند. این رنگ‌ها برای استفاده در محیط‌هایی که نیاز به حفاظت در برابر امواج الکترومغناطیسی دارند، مانند اتاق‌های کنترل و اتاق‌های سرور، مناسب هستند.

رنگ نانو فتوکاتالیستی

رنگ نانو فتوکاتالیستی دارای نانو ذراتی مانند نانوذرات دی‌اکسید تیتانیوم است که با استفاده از نور خورشید یا نور مصنوعی، واکنش‌های شیمیایی را بر روی سطح رنگ انجام می‌دهند. این واکنش‌ها می‌توانند آلاینده‌ها و مواد آلی را تجزیه کرده و به تمیزی و تصفیه هوا کمک کنند. این نوع رنگ‌ها برای استفاده در محیط‌های شهری و صنعتی مناسب هستند.

رنگ نانو مقاوم در برابر UV

رنگ نانو مقاوم در برابر UV حاوی نانوذراتی است که سطح رنگ را در برابر اشعه ماوراء بنفش محافظت می‌کنند. این نوع رنگ‌ها می‌توانند از تخریب و تغییر رنگ سطح در اثر تابش اشعه UV جلوگیری کنند و طول عمر رنگ را افزایش دهند. این ویژگی برای استفاده در نمای ساختمان‌ها و سطوحی که به طور مداوم در معرض نور خورشید قرار دارند، بسیار مفید است.

رنگ نانو ضد حریق

این نوع رنگ‌ها می‌توانند به کاهش سرعت گسترش آتش کمک کرده و زمان بیشتری برای عملیات نجات و اطفای حریق فراهم کنند. رنگ های ضد حریق برای استفاده در ساختمان‌های عمومی و صنعتی که نیاز به استانداردهای ایمنی بالایی دارند، مناسب هستند.

رنگ نانو ضد خش

اصل ترین ویژگی این رنگ ها مقاومت بالا در برابر خراشیدگی است و به همین دلیل برای محیط های دارای تردد بالا گزینه مناسبی هستند.

رنگ نانو نوشت ناپذیر

همان طور که از نام این رنگ مشخص است، مانع بزرگی در برابر خط خطی شدن با مداد و خودکار هستند.رنگ نانو داخل ساختمان در کلاس های مدارس و مراکز آموزشی و ادارات این ویژگی از آسیب و زشت شدن دیوارها در برابر نوشتن محافظت می کند.

ابزار و روش اجرای رنگ نانو ساختمان

مراحل کلی اجرای رنگ نانو داخل و نما عبارتند از:

  • سطحی که قرار است رنگ نانو بر روی آن اعمال شود باید کاملاً تمیز و خشک باشد. هرگونه آلودگی، گرد و غبار، یا رطوبت می‌تواند به کیفیت اجرای رنگ آسیب بزند.
  • ترک، منافذ ریز و عمیق را با مواد بتونه کاملا پر کنید. سپس با سنباده زنی سطح را کاملا صاف کنید تا هموار شود. 
  • استفاده از پرایمر مناسب قبل از اجرای رنگ نانو می‌تواند به چسبندگی بهتر رنگ به سطح کمک کند و از نفوذ رنگ به داخل ساختار جلوگیری کند. یک لایه پرایمر مناسب را روی سطح اجرا کنید تا خشک شود.
  • رنگ باید به صورت یکنواخت و با استفاده از ابزارهای مناسب مانند قلم‌مو، غلطک یا اسپری بر روی سطح اعمال شود. توجه به ضخامت مناسب لایه رنگ نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.
  • پس از اجرای رنگ، باید زمان کافی برای خشک شدن و تثبیت رنگ در نظر گرفته شود. این زمان ممکن است بسته به نوع رنگ و شرایط محیطی متفاوت باشد. در اغلب مواقع حدود 4 ساعت زمان برای خشک شدن این رنگ ها لازم است.

هزینه اجرای رنگ نانو

در محاسبه هزینه اجرای رنگ نانو نما و داخل ساختمان فاکتورهای متعددی نقش دارند که از مهم ترین آنها می توان به نوع رنگ، مقدار آن و همچنین شرایط سطح اشاره کرد. هر اندازه سطح زیرین نیاز به آماده سازی بیشتری داشته باشد، اجرای رنگ زمان بر بوده و بر همین اساس هزینه ها نیز افزایش پیدا می کند. 

علاوه براین، قیمت رنگ نانو عامل مهمی در هزینه های اجرای آن است. این رنگ ها بر اساس نوع ذرات به کار رفته در آن و کیفیت آنها قیمت گذاری می شوند. برای استعلام قیمت می توانید با کارشناسان فروش نورنگ پوشش تماس بگیرید.

خرید رنگ نانو ساختمانی از نورنگ پوشش

نورنگ پوشش یکی از تولیدکنندگان انواع رنگ نانو در ایران است که تنوع بالا و کیفیت تضمین شده از مهم ترین ویژگی های آن است. در تمام این رنگ ها نانوذرات و مواد اولیه ممتاز استفاده شده و بر اساس استانداردهای روز دنیا فرموله و تولید می شوند. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره رنگ نانو می توانید با کارشناسان واحد فروش نو رنگ پوشش تماس بگیرید.

© کپی رایت ۱۴۰۳ - کلیه حقوق برای نیوکالر محفوظ می‌باشد