رنگ روغنی

رنگ روغنی چیست؟

رنگ روغنی در سالهای دور از آمیختن رنگدانه ها(پیگمنت) به روغن های گیاهی (مانند بزرک, سویا, پنبه و …) به عنوان مایع چسبنده و پیوند دهنده بدست می آمد. روغن بزرک روغنی متمایل به زرد با بویی مخصوص است این روغن در مجاورت هوا تبخیر نمی شود بلکه با اکسیژن هوا ترکیب شده و به صورت ژله ای در می آید. به همین دلیل در نقاشی رنگ روغن پودر رنگ را با آن مخلوط می کنند و از آن رنگ درست می کنند. فرآیند اکسیداسیون, یک فیلم رنگ با استقامت و انعطاف پذیر خلق می کند. برای اینکه سرعت خشک شدن رنگ روغنی را بالا ببرند از افزودنیهای خشک شونده (روغن اسکاتیف و تربانتین) استفاده می کنند.

ویژگی رنگ روغنی ساختمان

رنگهای روغنی از رنگهای قدیمی ساختمان محسوب می شوند که از دیرباز برای رنگ آمیزی ساختمان ها مورد استفاده قرار می گرفته است. ولی با وجود مضراتی که برای رنگ روغنی بر می شمرند, هنوز هم برای رنگ آمیزی درب و پنجره ها و نرده های فلزی از این رنگ ساختمانی استفاده می گردد.رنگهای روغنی به دلیل وجود روغن موجود در آن با آب رقیق نمی شود. برای رقیق کردن این رنگها از حلالهایی استفاده می گردد که سبب بوی نامطبوع این رنگها می شود. که ممکن است تا چندین روز پس از استفاده از این رنگها, بوی نامطبوع آن در محیط باقی بماند. از دیگر ویژگی های رنگ روغنی دیر خشک شدن این رنگها می باشد که باعث طولانی شدن و در نتیجه بالا رفتن زمان اجرا می گردد. البته در خلق تابلوهای نقاشی, هنرمندان با بهره گیری از این ویژگی امکان ترمیم اشتباهات خود را پیدا می کنند.

مزایا و معایب رنگ روغنی مات

در زمان گچ کاری ساختمانها معمولا دقت زیادی برای ایجاد سطوح صاف صورت نمی پذیرد لاجرم در هنگام رنگ آمیزی ساختمان باید در انتخاب رنگ دقت نماییم تا علاوه بر خواسته خود برای ایجاد پوشش زیبا و قابل شستشو بر روی سطوح, رنگی انتخاب نماییم که سطح صاف تری در نهایت کار بدهد. ماهیت رنگ مات به صورتی است که کمتر نور را بازتاب می دهد به همین دلیل برای سطوحی مثل سقف و دیوارهایی که مشکل گچ کاری زیاد دارد از رنگ روغنی مات استفاده می شود. البته این رنگ مات دارای معایبی از قبیل قابیت شستشوی کمتر نسبت به رنگهای روغنی نیم براق و براق, بوی نامطبوع بیشتر و پوشش کمتر می باشد. اخیرا طراحان داخلی ساختمان اقبال بیشتری نسبت به اجرای رنگهای مات از خود نشان میدهند به خصوص در آتلیه های هنری و استودیوهای تلویزیونی به علت بازتابش کمتر از رنگهای مات استفاده بیشتری می گردد.

رنگ روغنی دیوار

در سالهای اخیر استفاده از رنگ روغنی در ساختمانها به رنگ آمیزی درب و نرده های فلزی محدود شده است و بجای این رنگها که سمی بوده و بوی نامطبوعی برای چند روز در ساختمان بجا می گذارند و از لحاظ زیست محیطی آلوده می باشند, رنگهای اکریلیک پایه آب مورد استفاده قرار می گیرد زیرا این رنگها بجای ترکیبات و حلالهای نقتی و تینری از آب و مواد غیر سمی در حلال و ترکیبات خود استفاده می کنند. که زود خشک شده و قابل شستشو می باشند. البته اخیرا توسط شرکت نورنگ, رنگ اکریلیک مخصوص فلز تولید گردیده و مانند رنگهای روغنی برای رنگ آمیزی فلزات, در سه نوع مات, نیم براق و براق عرضه می شوند.در ضمن ضد زنگ اکریلیک مخصوص آهن نیز در این شرکت جهت آماده سازی فلز تولید شده است.

رنگ روغنی آلکیدی براق

واژه “آلکید”, اصلاح شده نام “آلسید(alcid)”  می باشد که مشخص می کند آنها از ترکیب الکل ها و اسیدها مشتق می شوند. بکارگیری اسید چرب در این ترکیب ها باعث ایجاد پوشش انعطاف پذیر می گردد. که در رنگهای آلکیدی و قالبهای ریخته گری مورد استفاده قرار می گیرند. دو نوع رزین آلکیدی “خشک شونده” و “غیر خشک شونده” وجود دارد. رزین آلکیدی خشک شونده را از اسیدهای چرب اشباع نشده نظیر “روغن بزرک” بدست می آورند. این آلکیدها در مجاورت هوا خشک می شوند که سرعت خشک شدن به میزان و نوع روغن خشک شونده (روغن اسیدهای چرب اشباع نشده باعث واکنش سریع در هوا است) و نمکهای فلزی که نقش کاتالیزور را در آلکیدها ایفا می کنند, بستگی دارد. این رنگها امکان تولید در سه نوع مات, نیم براق و براق را دارند. نوع براق این رنگها بهترین شستشو را به فیلم رنگ می دهد.

انواع رنگ روغنی نیم براق

رنگهای آلکیدی بر پایه رزین های آلکیدی ساخته می شوند. این رنگها را که در سه نوع مات, نیم براق و براق تولید می گردند می توان توسط قلم, غلطک و ایرلسبر روی سطوح چوبی, نرده ها آهنی, درب های آهنی و چهارچوب دربها اجرا نمود. از جمله شرکتهای تولید کننده رنگ روغنی نیم براق, شرکت نیوکالر می باشد. رنگهای روغنی این شرکت دارای دوام و چسبندگی فوق العاده می باشد که می بایست قبل از مصرف با تینر روغنی استاندارد رقیق گردد. این رنگها ماهیتی نیم براق دارند قابلیت شستشوی مناسبی ایجاد می کنند و در بیسهای A وB به عنوان بیس سفید جهت دستگاه ترکیب رنگ کامپیوتری استفاده می شود. چون اهتمام این شرکت به تولید رنگهای اکریلیک پایه آب می باشد و رنگهای روغنی خود را صرفا جهت چهارچوبهای فلزی تولید می کنند بسته بندی های 1کیلویی و 4کیلویی را برای این رنگها در نظر گرفته است.

قیمت رنگ روغنی

رنگهای روغنی نیز به مانند رنگهای “اکریلیک آب پایه” این امکان را دارند که طبق سفارش مشتری و توسط سیستم ترکیب کامپیوتری در 20 هزار شید رنگی آماده میشوند. رنگهای براق روغنی به نسبت نیم براق و مات روغنی از قیمت بالاتری برخوردارند و همچنین در بین شیدهای متفاوت محصول , رنگهایی با فام های قرمز, نارنجی, بنفش و مخصوصا ارغوانی نسبت به فامهای دیگر و رنگهای تیره به نسبت رنگهای روشن از قیمت بالاتری برخوردارند. در مورد قیمت اجرا نیز اجرای رنگ روغنی به نسبت رنگ اکریلیک از قیمت بالاتری برخوردار است. چون این محصول دیرتر خشک می شود, زمان رنگ آمیزی را طولانی می کند و این مسئله هزینه رنگ آمیزی را بالاتر می برد.خدماتی که در رنگ آمیزی رنگ روغن ارائه می گردد عبارتند از اجرای روغن زیرکار, بتونه کاری (ماستیک), سنباده کاری و در صورت نیاز بتونه کاری مجدد و در نهایت رنگ آمیزی سطوح.

کاتولوگ رنگ روغنی ماهوتی

“ماهوت”, پارچه ای ضخیم, پرزدار و نفیس است. بافت آن ظریف و نرم و سطح آن مخملی و کمی براق است.در هنر اجرای نقاشی ساختمان معمولا پس از اجرای رنگ با غلظت فراوان, تکه پارچه ای ضخیم مانند گونی, قبل از خشک شدن رنگ بر روی رنگ اعمال می گردد که سبببافت دار شدن و پر حجم شدن فیلم رنگ بر روی کار می شود. این بافت ( رنگ ماهوتی) معمولا در سقفهایی با ارتفاع زیاد توسط نقاشان مجرب اعمال می گردد که ظاهری متخلخل و پتینه مانند و دارای حجم از خود نشان می هد. اعمال رنگ ماهوتی علاوه بر زیبایی سبب پنهان نمودن امواج و نافرمی های سطوح می گردد. در زمانهای گذشته از مواد افزودنی پودر مل, روغن الیف,چسب چوب, سینکا و روغن بزرک به همراه رنگ روغنی و پلاستیک جهت ساخت رنگ ماهوتی استفاده می گردید.

آموزش رنگ روغنی خودرو

در حال حاضر رنگ خودروها به دو گروه رنگ روغنی و رنگ متالیک تقسیم می شوند.رنگ روغنی خودرو, تنها رنگ موجود برای خودروها در سالهای قبل بوده است. این رنگ آمیزی شامل دو لایه اجرا است. لایه اول آستر یا پرایمر است که بر روی بدنه فلزی اجرا می شود که باعث چسبیدن بهتر رنگ بر روی بدنه,پوشیده شدن نواقص سطح فلز و … می شود.در مورد رنگ آمیزی با رنگهای جدید متالیک علاوه بر اجرای لایه آستر و رنگ, یک لایه “کیلر” نیز بر روی رنگ اجرا میشود. این لایه, لایه ای ضخیم و شفاف است که وظیفه نگهداری از رنگ را بر عهده دارد.معمولا خشهایی که بر روی بدنه ماشین ایجاد می شود به این لایه آسیب می رساند که می توان توسط پولیش آن را مرتفع کرد ولی اگر خراش به اندازه ای عمیق باشد که به رنگ آسیب برساند, قابل ترمیم نمی باشد.

غلطک رنگ روغنی

برای اجرای رنگ روغنی از قلم, غلطک و پیستوله می توان استفاده کرد. استفاده از غلطک بهتر از استفاده از قلمو است و سرعت کار را افزایش می دهد. غلطکها در اندازه و جنس های متفاوتی تولید می شوند که می توان برای ابزارهای سقف و گوشه های دیوارها و سقف, غلطکهای مناسب را تهیه نمود. بهترین غلطک برای این محصول , غلطکی است که پرز آن بلند نباشد واز جنس پشم طبیعی گوسفند و یا نمدی باشد که بتواند رنگ را بخوبی به خود جذب کند. برای اجرا, غلطک را در سینی رنگ, به رنگ آغشته نموده و اضافات رنگ را توسط توری رنگ گرفته و سپس غلطک را از بالا به پایین بر روی دیوارها می کشیم. فشاری که با غلطک بر روی دیوار می آوریم باید به صورت یکنواخت باشد تا رنگ یکدستی داشته باشیم .پس از خشک شدن رنگ اجرای  دوم را انجام می دهیم.

نیوکالر انتخاب اول در رنگ کامپیوتری

نحوه زیرسازی رنگ روغنی

برای اجرای انواع رنگ ها ابتدا باید سطح مورد نظر را برای اجرای رنگ آماده نمود. یعنی تمام سطوح اعم از روغنی, پلاستیک و اکریلیک که قرار است رنگ دیگری بر روی آنها اجرا شود, باید آلودگیهایشان اعم از چربی,گرد و غبار و … توسط سنباده نرم از روی سطوح پاک شود. اگر سطح دچار پوسته و ترک خوردگی شده باشد, باید ترک خوردگیها را با کاردک باز نموده و پوسته ها را توسط برس سیمی تراشید و قسمتهایی از دیوار که دچار ریختگی زیاد می باشد با گچ (در مورد داخل ساختمان) و چسب بتن ترمیمی (در مورد نمای ساختمان) ترمیم نمود و آسیب دیدگیهای کمتر را توسط بتونه پر نمود. البته ممکن است بتونه کاری در چند مرحله تکرار شود. در نهایت سطح کار سنباده زده می شود و با یک دستمال خیس بر روی سطح کشیده می شود تا گرد و غبار سنباده از روی سطح پاک شود.

اولین تولید کننده رنگ کامپیوتری در ایران

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به نیوکالر است.
پشتیبانی و سفارش