رنگ خانه طرح دار و انواع رنگ های دیواری

رنگ خانه و رنگ دیواری، از موارد مهمی هستند که هنگام بازسازی ساختمان باید به آن توجه شود.  رنگ خانه و رنگ دیواری  اگر به طور اصولی اجرایی شوند، تاثیر زیادی در کاهش هزینه و زیبایی منزل خواهند داشت. رنگ آمیزی خانه باید مطابق با دستورالعمل‌ های استاندارد باشد.
اگر خودتان بخواهید رنگ خانه و رنگ دیواری را اجرا کنید، باید سختی ها و مشکلات آن را هم در نظر بگیرید. برای رنگ آمیزی خانه به وسایل مناسب احتیاج دارید. برای این که سقف را هم رنگ آمیزی کنید باید از نردبان محکمی استفاده کنید.
یکی از مشکلات که هنگام‌ اجرای رنگ خانه با آن روبه رو هستید، مواد شیمیایی مضر در رنگ است. با این وجود هم چنان می توانید رنگ دیواری را خودتان روی دیوار اجرا کنید.
برای کم کردن مشکلات  اجرای رنگ خانه، از ابتدا وسایل مورد نیاز را تهیه کنید. برای مثال برای حفاظت از دست ها و دستگاه تنفسی خود، ماسک و دستکش آماده کنید. در طول رنگ آمیزی شما در معرض انواع مواد شیمیایی قرار خواهید گرفت. با استفاده از ماسک و دستکش خطرات ناشی از این مواد را تا حدودی کاهش می دهید.

رنگ خانه جدید را چگونه اجرا کنیم؟

قبل از شروع کار رنگ خانه و اجرای رنگ‌ دیواری، از ایمن بودن وسایل کار اطمینان حاصل کنید. با استفاده از وسایل سالم خطرات احتمالی کار کم می شوند‌ و شما دچار حادثه نخواهید شد. در این مطلب مراحل اجرایی شدن رنگ خانه و وسایل مورد نیاز را بیان خواهیم کرد. در این مطلب تکنیک های لازم برای رنگ آمیزی و اجرای رنگ خانه را معرفی خواهیم کرد. قبل از شروع کار شرایط آب و هوایی را در نظر بگیرید. سعی کنید در بهترین وضعیت آب و هوایی رنگ خانه را اجرا کنید. رنگ خانه و رنگ دیواری باید در شرایط مناسبی خشک شود. هر چه میزان رطوبت هوا بیش تر باشد، رنگ دیواری دیرتر خشک می شود و سرعت کار کم می شود. روز های بارانی و وضعیت شرجی هوا برای رنگ آمیزی مناسب نیست. قبل از رنگ آمیزی و اجرای رنگ خانه یک طرح مناسب و زیبا در ذهن داشته باشید. در کار های بازسازی، داشتن یک طرح اولیه سرعت کار را زیاد می کند. برای شروع کار می توانید از دیوار های خارجی یا داخلی رنگ آمیزی را آغاز کنید. برای تنوع می توانید از رنگ های مختلف استفاده کنید. برای افزایش کیفیت رنگ خانه، بهتر است چند اتاق را هم زمان رنگ آمیزی نکنید. رنگ خانه جدید می تواند فضای دلنشین تری برای منزل شما ایجاد کند.

نکات مهم رنگ آمیزی دیوار های خانه

اجرا کردن رنگ خانه و رنگ دیواری، مانند سایر فعالیت های بازسازی ساختمان، باید مطابق با برنامه انجام شود. اگر می خواهید سرعت رنگ آمیزی بیش تر شود و در مدت زمان کمی اتاق ها را رنگ کنید، ممکن است کیفیت رنگ خانه کم شود. رنگ آمیزی فرآیند زمان بر و طولانی است و باید در طولانی مدت انجام شود تا کیفیت خوبی داشته باشد. برای این‌ که بتوانید در زمان کافی و با کیفیت بالا رنگ آمیزی را انجام دهید، زمان را تقسیم کنید. منظور از تقسیم زمان، زمانبندی فعالیت های مختلف رنگ آمیزی است. فرآیند رنگ آمیزی شامل فعالیت های زیر است. در گام اول اجرای رنگ آمیزی، باید مبلمان، وسایل قابل انتقال اتاق و … را جا به جا کنید. وسایلی که قابل جا به جایی نیستند را با پارچه یا پلاستیک بپوشانید. با این کار فضا برای رنگ آمیزی آماده می شود و وسایل کثیف و رنگی نمی شوند. در مرحله ی بعد دیوار ها را باید آماده کنید. روی دیوار ها را با رنگ آستری، رنگ کنید. مدتی را صبر کنید تا رنگ آستری روی دیوار خشک شود. در مرحله ی بعد رنگ خانه و رنگ دیواری اصلی را اجرا کنید. بعد از این که رنگ خانه را اجرا کردید، اجازه دهید خشک شود. اتاق را تمیز کنید و وسایل را در جای خود قرار دهید.

  رنگ دیواری و رنگ آمیزی خانه

  هنگام انجام رنگ آمیزی اتاق و رنگ خانه، احتمال اتفاقات پیش بینی نشده وجود دارد. بروز این اتفاقات ممکن است باعث هدر رفتن وقت شما شود یا این که سرعت کار را بیش تر کند. همه ی مراحل را به ترتیب انجام دهید و در اجرای رنگ خانه وقفه ایجاد نکنید. کار های مهم را در اولویت قرار دهید. اگر رنگ آمیزی را به نقاش یا رنگ کار نمی سپارید، خودتان می توانید رنگ های متنوع را بررسی کنید. در این حالت، تنوع طرح های مختلف را هم در نظر می گیرید. سعی کنید رنگ های زیبا و جدیدی را استفاده کنید. اگر با خانواده در ساختمانی زندگی می کنید، در مورد رنگ با آن ها مشورت کنید. رنگ خانه باید مطابق با سلیقه ی همه ی افراد باشد و یا افراد به یک نتیجه ی واحد برسند. وسایل را به جایی مناسب انتقال دهید یا با پارچه مناسب بپوشانید. با این کار وسایل اتاق خراب نمی شوند. با استفاده از پلاستیک و روزنامه کف اتاق ها را بپوشانید. فرچه ها، قلم مو ها را روی روزنامه قرار دهید تا کف زمین رنگی نشود. اگر در منزل کودک دارید در طول اجرا کردن رنگ خانه، وسایل رنگ را از آن ها دور نگه دارید.

  ضروریات رنگ آمیزی اتاق های خانه

  اگر در طول اجرای رنگ خانه و رنگ دیواری، مواد رنگی با چشم شما برخورد کرد، محل برخورد را با آب سرد شستشو دهید. در صورتی که چشمتان سوزش شدید داشت به پزشک مراجعه کنید. رنگ ها قابلیت اشتعال بالایی دارند. به همین دلیل هنگام‌ رنگ آمیزی وسایل گرمایشی و اشتعال زا را از دسترس خارج کنید. در طول فرآیند رنگ آمیزی سیگار نکشید. در صورتی که قسمتی از خانه تهویه مناسب ندارد، در طول رنگ آمیزی از اتاق خارج شوید و هوای تازه تنفس کنید. برای اجرای رنگ در سقف، قسمت های بالای دیوار باید از نردبان استفاده کنید. قبل از استفاده از نردبان مطمئن شوید که محکم است و در حین کار دچار آسیب نشوید. می توانید از فرد دیگری بخواهید نردبان را برای شما نگه دارد. دیوار ها را قبل از اجرای رنگ خانه صاف کنید. قبل از این که از آستر استفاده کنید و یا به سراغ رنگ اصلی بروید، دیوار ها را صاف کنید. با استفاده از بتونه ناهمواری ها و شکاف های دیوار را برطرف کنید. ترک های کم عمق، ناکافی ها و فرورفتگی ها و با استفاده از گچ برطرف می شوند. برای برطرف کردن قسمت های برجسته روی دیوار می توانید از کاردک استفاده کنید. با آماده کردن سطح صاف، دیوار ها برای اجرای رنگ خانه آماده می شوند. برای بیش تر شدن کیفیت رنگ آمیزی می توانید از سمباده زنی استفاده کنید. با این کار سطح یکدست و صیقلی خواهید داشت. می توانید گرد و غبار و مواد اضافی را با استفاده از پارچه پاک کنید. باقی ماندن گرد و غبار روی دیوار باعث می شود جلوه رنگ خانه خراب شود.

  ترفندهایی برای رنگ آمیزی خانه

  وقتی قرار است برای رنگ آمیزی یک خانه یا بنا اقدام کنید بهتر است ابتدا بدانید رنگ آمیزی متفاوت است. به طور مثال رنگ آمیزی خانه های کوچک و بزرگ خیلی متفاوت خواهد بود. یک نقاش خوب و ماهر باید به این ترفندها و نکته ها اشراف داشته باشد. شما باید بدانید برای چه محیطی می بایست از رنگ های روشن استفاده کنید. همچنین می بایست بدانید چه هنگام باید از رنگ های مات بهره مند شوید. در جدیدترین رنگ آمیزی ساختمان می توان با انتخاب یک رنگ مناسب احساسات خوشایندی به ساکنین بخشید. یک نقاش خوب بر حسب تجربه و دانش می داند که می بایست از رنگ های متضاد به موقع در کنار یکدیگر استفاده کند. همچنین باید بداند چه رنگ هایی متضاد بوده و برای چه مکان هایی قابل استفاده می باشند. به طور مثال ضرورت دارد از رنگ های آرام بخش برای رنگ آمیزی و نقاشی اتاق خواب استفاده نمود. تفاوتی میان اتاق خواب کودک و بزرگسال وجود ندارد. تنها نکته اصولی و مهم در رنگ آمیزی اتاق خواب استفاده از رنگ ها و طرح های آرامش بخش می باشد. به خاطر داشته باشید استفاده از رنگ های متضاد در کنار رنگ های روشن و شفاف محیط منحصر به فردی در اختیار شما قرار خواهد داد. نکته مهم دیگر که ضرورت دارد حین رنگ امیزی خانه و ساختمان به آن توجه شایانی نشان دهید این است. تلفیق نور و رنگ. هرگز نباید از رنگ های مات و تیره در قسمت هایی از ساختمان و خانه که فاقد نور طبیعی می باشد استفاده کنید. به طور مثال اگر راهرو خانه شما دارای نور طبیعی در طول روز است، بهتر است از رنگ های مات برای رنگ آمیزی استفاده کنید. همچنین اگر سقف خانه شما کوتاه است توصیه می شود از رنگ های تیره برای رنگ آمیزی سقف استفاده نکنید. خانه ای که سقف کوتاه دارد برای رنگ آمیزی سقف آن می بایست از رنگ های روشن بهره برد. رنگ روشن چنین سقف هایی را بلندتر نشان می دهد. در حالی که رنگ های تیره چنین سقف هایی را کوتاه تر نشان خواهند داد. همچنین زمانی که قصد دارید از رنگ آمیزی طرح دار استفاده کنید، حتما متراژ خانه را در نظر بگیرید. اگر شما دیوارهای خانه را به صورت طرح دار رنگ آمیزی کنید موجب بزرگ تر دیده شدن فضای خانه خواهید شد. به همین دلیل است که انتخاب نوع رنگ آمیزی که ساده باشد یا طرح دار اثر بسزایی بر محیط داخلی خواهد داشت. حمام و سرویس بهداشتی اگر فضای کمی دارند را با یک رنگ آمیزی تخصصی و ماهرانه می توانید بزرگتر نشان دهید. این نکته برای هر قسمت از خانه کاربرد خواهد داشت.

  سوالات متداول رنگ خانه

  قدم اول انتخاب نوع رنگ است که معمولا از اکرولیک یا روغنی یا  استفاده میکنند.

  باید به روانشناسی رنگ ها و هارمونی رنگ دیواری با وسایل خانه دقت کرد.  © کپی رایت ۱۴۰۳ - کلیه حقوق برای نیوکالر محفوظ می‌باشد