رنگ کامپیوتری

رنگ کامپیوتری چیست ؟

تاکنون ترکیب و ساخت رنگ توسط نقاشان یا مصرف کنندگان در محل پروژه با افزودن و کاستن و اختلاط رنگ سفید و چند رنگ اصلی (مادر رنگ) به صورتی دستی و سنتی با دقت پایین بدون اینکه رنگ ساختمانی دلخواه حاصل شود انجام می گرفت از مهمترین کاستی های این روش می توان به مواردی اشاره کرد:۱٫تکرار ناپذیری رنگ در صورت نیاز مجدد و لذا مغیرت رنگ. ۲-اتلاف وقت , هزینه و مقادیر متنابهی رنگ بلا استفاده.در سالهای اخیر با ورود دستگاههای ترکیب رنگ کامپیوتری , برای هر رنگ کد خاصی لحاظ کرده اند که این کدهای رنگ در کامپیوتر به همراه مقادیر دقیق خمیر مصرفی شان ذخیره می گردد و می توان بارها و بارها از این کد رنگ بدون اختلاف در نتیجه نهایی , رنگ مورد نظر را تولید نمود. که در صنعت رنگ اصطلاحا به این رنگ , رنگ کامپیوتری (Tinting system) گفته می شود.

رنگ کامپیوتری

ترکیب رنگ کامپیوتری

برای تولید رنگ کامپیوتری (Tinting system) ابتدا باید ملزومات آن را مهیا نمود. این ملزومات عبارتند از : دستگاه ترکیب رنگ , میکسر , بیس سفید دستگاه و خمیر رنگ.بسیار مهم است که بیس دستگاه با فرمول مناسبی تولید گردد ونیز خمیر مناسبی برای دستگاه تهیه شود تا رنگ همانندی کامپیوتری آن حفظ گردد یعنی نمونه رنگهایی که در کاتالوگها ی بین المللی وجود دارد بدون مغایرت ساخته شود.پس از مهیا نمودن ملزومات می بایست دستگاه با توجه به بیس و خمیر تهیه شده برای تمام کدهای مورد نظر تنظیم گردد . یعنی بیس سفید کد مورد نظر دستگاه (A,B,C) , مقدار بیس سفید ( ۱کیلویی , ۴ کیلویی , ۱۰ کیلویی و ۲۰ کیلویی) و مقدار خمیرهای مورد استفاده برای تهیه آن کد و قیمت تمام شده برای تهیه آن کد برای دستگاه تعریف شود.مرکز ترکیب رنگ کامپیوتری در مشهد جزء اولین نمایندگیهای شرکت نیوکالر می باشد.

کاتالوگ رنگ کامپیوتری تهران

به برگه های رنگی شده ای که به صورت مجموعه هایی به شکل فن کارت , ایستاده و … تهیه می شوند وهرکدام ازآنها بیانگر یک کد رنگ می باشند کالیته یا کاتالوگ رنگ های کامپیوتری گفته می شود . در صنایع مختلف از قبیل صنعت چاپ , اتومبیل , رنگ ساختمانی و … کاتولوگهای متفاوتی وجود دارد. برای مثال درصنعت چاپ از کاتالوگ پنتون و در زمینه رنگ کامپیوتری ساختمانی کاتالوگهای چندی که از جمله این کاتالوگهای می توان از کاتالوگهای بین المللی نوا , NCS , اسپریت و رال نام برد . کاتالوگهای رال بیشتر دارای رنگهای صنعتی می باشند .کاتالوگهای NCS دارای رنگهای فانتزی و کاتالوگهای نوا دارای رنگهای عمیق هستند . کاتالوگ نوا به ۴ دسته رنگهای سیر (dark) , روشن (bright) , عمیق یا سیر (deep) و ملایم (ral/ight) تقسیم شده است که در فروشگاه مرکزی نیو کالر واقع در خیابان شریعتی موجود می باشد.

دستگاه رنگ کامپیوتری

ترکیب رنگ کامپیوتری با استفاده از دو دستگاه تزریق (dispensing) و دستگاه میکس (mixer) ساخته می شود. هر کدام از این دستگاهها دارای نرم افزار می باشند. دستگاه رنگ سازی کامپیوتری از نظر دقت در تزریق خمیر و مکانیزم ترزیق متفاوت هستند . هر چه دستگاه دقت بیشتری در تزریق مقدار دقیق خمیر مورد نظر داشته باشد اختلاف رنگ همانندی کامپیوتری آن به صفر می رسد. دستگاه تزریق خمیر حاوی اطلاعات کدهای رنگ اعم از رنگ های اکریلیک نما , رنگهای اکریلیک داخل و رنگهای روغنی با اندازه های متفاوتشان از نظر وزن و مقدار خمیرهای مورد استفاده و بیس سفید مورد نظر برای تولید هر کد و قیمت تمام شده آن می باشد.این دستگاه امکان شخصی سازی را دارد یعنی می توان کد رنگی با نام دلخواه با وزن , بیس و مقدار خمیرهای دلخواه در دستگاه تعریف نمود.دستگاه میکسر دارای نرم افزاری جهت تنظیم مدت زمان میکس می باشد.

دستگاه رنگ کامپیوتری

خرید رنگ کامپیوتری

برای تهیه رنگ کامپیوتری مشتری می بایست کد رنگ را در اختیار داشته باشد که معمولا با حضور در فروشگاههای ترکیب رنگ کاتالوگهای در اختیار مشتری قرار می گیرد و مشتری می تواند کد رنگ مورد نظر خود را انتخاب و به اپراتور دستگاه بدهد. اپراتور دستگاه کد رنگ را درسیستم وارد کرده بیس سفید مورد نظر را در دستگاه قرار می دهد و ظرف مدت کمتر از ۱ دقیقه خمیر به بیس سفید تزریق می شود. سپس اپراتور بیس سفید تزریق شده را در دستگاه میکسر قرار می دهد تا رنگ بخوبی یکنواخت شود. در نهایت پرینت کد رنگی که دستگاه می دهد بر روی رنگ زده می شود. رنگ آماده تحویل به مشتری می باشد.از جمله مراکزی که مشتری می تواند خرید دستگاه رنگ سازی کامپیوتری خود را انجام دهد نمایندگی های شرکت نیو کالر می باشد که مشخصات آنها در سایت نیو کالر درج گردیده است.

قیمت رنگ کامپیوتری

قیمت این رنگها متشکل از قیمت بیس سفید , خمیر رنگ مصرفی و کارمزد می باشد. به طور کلی عاملی که باعث تغییر محسوس در قیمت نهایی می گردد مقدار خمیری است که برای تهیه رنگ مورد استفاده قرار می گیرد . هر چه رنگ شما تیره تر باشد مقدار خمیر مصرفی بیشتر و در نتیجه قیمت نهایی افزایش می یابد.و هر چه رنگ انتخابی از خمیرهای قرمز,زرد,بنفش و بخصوص ارغوانی بیشتری برخوردار باشد قیمت رنگ افزایش می یابد. قیمت رنگ اکریلیک کامپیوتری و رنگ کامپیوتری تفاوت زیادی به هم ندارند همانطور که بیان شد تفاوت در این است که کدام چه خمیری و به چه میزانی استفاده شود. البته خمیرهای موجود در بازار دارای برندها متفاوت و متعاقبا کیفیتهای متفاوتی می باشند. از جمله این برندها خمیر ساخت هند و هلند می باشد.

فروش رنگ کامپیوتری

امروزه به دلیل دقت بالا در تولید رنگ دلخواه و امکان تکرار پذیری رنگ مورد نظر ترکیب رنگ کامپیوتری متداول گشته است و طراحان داخلی ساختمان دیگر برای تحقق ایده های نوآوارنه در زمینه بکارگیری رنگهای خاص دچار محدودیت نیستند همچنین وجود چنین امکانی در تولید رنگ , رنگ بندی تولیداتی مانند محصولات چوبی , ماشین ها و … را نیز دچار تحول کرده است . امکان فروش رنگ کامپیوتری کابینت ها , ماشین ها , نماهای شهری و … را به دنیایی از رنگ وارد کرده است.

فروشگاه رنگ کامپیوتری نیوکالر

در فروشگاه نیوکالر تولید بیس سفید کارخانه کاملا با استاندارهای CPS colour مطابقت دارد و دستگاه , خمیر و نرم افزار تهیه شده این شرکت متعلق به CPS colour بوده در نتیجه رنگ کامپیوتری تولیدی مغایرتی با هم ندارند.کاتولوگهای موجود در این شرکت شامل کاتالوگهای بین المللی حدود ۲۰٫۰۰۰ فام رنگی می باشد که در محل شرکت در اختیار مشتریان گرامی قرار می گیرد تا رنگ مورد نظر خود را انتخاب نمایند. فروشندگان فروشگاه مشتریان را در مورد نحوه اجرا , انتخاب رنگ و تاثیر نور در انتخابشان راهنمایی می نمایند.فروشگاه رنگ کامپیوتری خیابان شریعتی , پلاک ۶۲۳ , شعبه مرکزی شرکت نیو کالر می باشد . شعب دیگر این فروشگاه در شرق , غرب و جنوب شرقی تهران و همچنین شهرستانهای دیگر آماده خدمات رسانی به هم وطنان گرامی می باشد.

ساخت رنگ کامپیوتری

در هنگام انتخاب رنگ , مشتریان برای انتخاب نوع رنگ مورد نظر خود راهنمایی می شوند . مثلا اگر مشتری بخواهد برای داخل ساختمان خود رنگی انتخاب کند بهتر است از رنگهای اکریلیک داخل ساختمان استفاده گردد از رنگهای روغنی صرفا جهت فلزات استفاده گردد. همچنین برای رنگ آمیزی وسایل چوبی , سفالی و … که در داخل ساختمان بکار می رود نیز از رنگهای داخل ساختمان استفاده می گردد. مثلا برای رنگ اتاق کامپیوتر و رنگ میز کامپیوتر باید از دسته رنگهای داخل استفاده گردد با هر فام رنگی ای که متناسب با کاربری اتاق انتخاب می شود.(مثلا اتاق کامپیوتر مراکز نظامی , پزشکی , دانشگاهی و …).برای ساخت رنگ کامپیوتری جهت نمای ساختمان یا فضاهای بیرونی (مانند جداول و …) با مصالح سیمانی , بتنی , آجری , سفال شیروانیها و … از رنگهای نما استفاده می گردد.در مورد فلزات بهتر است از رنگ روغنی استفاده شود.

ساخت رنگ کامپیوتری

رنگ کامپیوتری دیوار

در شرکت نیوکالر برای داخل ساختمان از نظر براقیت سه دسته رنگ موجود می باشد . رنگ مات , نیم براق و براق. معمولا برای دیوار اتاق ها از رنگ نیم براق استفاده می شود که دقیقا مطابق کاتالوگ می باشد. البته تمام کدهای رنگ به صورت مات نیز قابلیت تولید دارند. برای سقف اتاق ها از رنگ مات استفاده می شود زیرا رنگ مات ایرادات گچ کاری و اعواج ها را کمتر نشان می دهد.برای سرویس های بهداشتی و آشپزخانه ها از رنگ نیم براق برای دیوار و سقف استفاده می شود.به دلیل سختی رنگ آمیزی سقف شرکت نیوکالر محصولی با نام رنگ اکروپلاست تولید نموده تا کار مجریان را تسهیل نماید. رنگ پلاستیک کامپیوتری در کرج و بسیاری از نمایندگیهای این شرکت مورد استقبال قرار گرفته است.